Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Bilgi Oyunun yıllar içindeki gelişimine değinen Matt Firor, dil desteğinin de genişlemesine dikkat çekti. Kendisinin dediğine göre, çıkışında sadece İngiliz

Bilgi
34e0bd9709ea78d9587d1bdd0019c57475d5eaa0.jpeg


Son günlerde oyun dünyasının gündemini meşgul eden Palworld, Steam’de rekor kıran bir çıkış yaptı. Peki, bu oyunu bu kadar popüler ve ilgi çekici yapan şeyler ne? Sizler için inceledik.

Çıkış yaptığından bu yana Steam'i kasıp kavuran Palworld, ilk 8 saatte 1 milyon, 24 saat içinde ise 2 milyon kopya sattı ve şu anda Steam'in en çok oynanan oyunlar listesinde 2. sırada. Hatta belki de siz şu an bu içeriği okurken 1. sıraya yükselmiş olabilr.
Gelin, Palworld'ü daha geniş bir şekilde inceleyim ve Pokemon klonu mu yoksa daha fazlası mı olduğuna bir göz atalım:

Palworld, oyunculara geniş bir açık dünya sunuyor. Bu dünyada Pokemon’a benzeyen yaratıklarla karşılaşabilirsiniz; onları yakalayabilir, eğitebilir, evcilleştirebilir ve savaştırabilirsiniz. Kısaca, klasik Pokemon oyunlarına benziyor diyebiliriz. Bu yaratıklara "Pal" adı veriliyor ve her birinin farklı yetenekleri, görünümleri ve kişilikleri var.

Ancak Pokemon oyunlarının aksine Palworld, oyunculara daha özgür, gerçekçi ve zengin bir deneyim sunuyor. Çünkü Pal’lerle sadece savaşmakla kalmıyorsunuz. Pokemon oyunlarında şu an eksikliğini hissetiğimiz, her anlamda gerçek bir dostluk kurabiliyorsunuz ve istediğiniz gibi kullanabiliyorsunuz.
e4e9513ef2d6b8de4cb4d95b6dea3cb87d912844.jpeg

Böylece Pal’lerin çeşitliliği ve kişilikleri de oyuna derinlik katıyor, hatta Pal’lerin duyguları bile var desek! Onlara iyi davranmazsak bizlere küsüyorlar ve saldırıyorlar.
Oyun aynı zamanda hayatta kalma unsurları da barındırıyor. Hayatta kalmak için yiyecek, su, barınak ve silah gibi ihtiyaçlarınızı karşılamanız gerekiyor. Bunun için de çeşitli kaynaklar toplamak, işlemek ve kullanmak zorundasınız.

Anlayacağınız, oyunun crafting sistemi oldukça gelişmiş. Tamamen kendi hayal gücünüze göre dünyayı şekillendirebiliyorsunuz. İsterseniz kendi evlerinizi, fabrikalarınızı, çiftliklerinizi, kalelerinizi ve hatta şehirlerinizi bile inşa edebilirsiniz.

Oyunun fizik motorunu da oldukça gerçekçi yapmışlar ve yaptığınız her şeyin sonuçları oluyor. Yani oyunun popüler olmasının en önemli sebeplerinden biri, oynanışının çok çeşitli ve eğlenceli olması.
Arkadaşlarınızla veya diğer oyuncularla birlikte oynayabilir, ticaret yapabilir, savaşabilir ve işbirliği yapabilirsiniz. Ayrıca arkadaşlarınızla birlikte dünyayı keşfederken çeşitli düşmanlarla, canavarlarla, haydutlarla ve boss’larla karşılaşabiliyorsunuz.

Savaş sistemi de oldukça çeşitli. Hem silah kullanabilirsiniz hem de Pal’lerinizi kullanabilirsiniz. Hayır yanlış duymadınız, bu oyunda Pal’lerinizi silah olarak kullanıp ellerine silah bile verebiliyorsunuz.

Ayrıca tek silah olarak da değil isterseniz köleniz olarak bile çalıştırabilirsiniz. Bu da oyunu hem ilgi çekici ve komik hem de korkunç bir deneyim hâline getiriyor.


Palworld, her ne kadar Pokemon hayranlarını cezbetse de bazı tartışmalı ve eleştirilen yönleri de var. Detaylı olarak bahsetmek gerekirse; oyunda Pal’leri sadece dost değil aynı zamanda işçi, silah, kalkan, canlı bomba ve hatta yiyecek olarak da kullanabiliyorsunuz. Hayır yine yanlış duymadınız, bu oyunda Pal’leri yiyebiliyorsunuz.

Bu gibi durumlar, bazı oyuncular tarafından hayvan istismarı olduğunu ve oyunun etik olmadığı yönünde eleştiriler aldı. Bu yüzden oyun hem çok beğenilen hem de çok eleştirilen bir oyun hâline geldi.

Oyunun geliştiricisi Pocketpair, bu özellikleri oyunun gerçekçiliğini artırmak için eklediklerini, bu sahnelerin sadece bir seçenek olduğunu ve oyuncuların Pal’lere istedikleri gibi davranabileceklerini söylüyor.

Biz ise bu özellikleri çok beğendik ve oyunda bazı sahnelerde kahkahalara boğulmamıza sebep oldu. Ki bizce de Pocketpair haklı, Pal'lerinize iyi davranın azıcık kardeşim illa canlı bomba mı yapmanız gerekiyor. (!)

Oyunun Pokemon’dan çok fazla esinlendiği ve hatta bazı Pal’lerin Pokemon’lara çok benzediği yönünde yorumlar var. Ayrıca hayatta kalma ve crafting unsurları da pek yenilikçi değil ve daha önce pek çok oyunda görülmüş mekanikler. Oyunun grafikleri de bazı oyuncular tarafından çocuksu ve basit bulunuyor.

Ayrıca derinlikten ve tutarlılıktan yoksun bir hikâye, yaratıkların; kötüye kullanılmasını normalleştiren ve etik sorunları göz ardı eden bir anlatım, kontrolünü ve yönetimini zorlaştıran bir arayüz, yapay zekâsı, çeşitliliği ve dengesi konusunda eksiklikler gibi ciddi sorunlar içeriyor. Ancak oyun erken erişimde olduğu için bu sorunların ilerleyen zamanlarda giderileceğini düşünüyoruz.


cec72bbbd51eb72bb4839df1913c4b8a69535ec4.jpeg
 

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.